Zapobiegać wyizolowaniu
Miałem ostatnio przyjemność uczestniczyć w pracach związanych z uruchomieniem serwisu internetowego KlubKryminalny.pl. Jest to projekt wymyślony i realizowany przez Lindę Boss, tajemniczą osobę, która jest pasjonatką literatury kryminalnej. Linda Boss zajmuje się kryminałami od wielu lat, są one także przedmiotem jej pracy naukowej i w ostatnim czasie postanowiła wykorzystać Internet aby „zapobiegać wyizolowaniu nauki z życia”. Pod koniec czerwca bieżącego roku w serwisie internetowym Zbrodnia w Bibliotece ukazał się interesujący wywiad z Lindą Boss, w którym twórczyni Klubu Kryminalnego prezentuje bardzo ciekawy pogląd:
Uważam, że w Polsce nie ma tradycji popularyzacji nauki. Nauka funkcjonuje w izolacji i odnosi się wrażenie, że NIE CHCE poza ten zamknięty krąg wyjść. Moim zdaniem nauka powinna być bardziej otwarta, bardziej zabiegać o względy tych, którzy nie są z nią związani i pokazywać im swoją przydatność, swój głęboki związek z życiem codziennym.
Słowa te przykuły moją uwagę ponieważ dostrzegłem w nich pewną analogię do zjawisk zachodzących obecnie w bibliotekach. Ciągle jeszcze spotykam się z poglądem, że budowanie bibliotek cyfrowych to „podcinanie gałęzi na której siedzimy”. Myślę, że na tak sformułowany pogląd można śmiało odpowiedzieć słowami zapożyczonymi od Lindy Boss – budowanie bibliotek cyfrowych to zapobieganie wyizolowaniu bibliotek z życia, to zabieganie o względy tych, którzy nie są z bibliotekami związani i pokazywanie im przydatności oraz głębokiego związku z życiem codziennym.
Przy okazji gratuluję Lindzie Boss pomysłu na serwis internetowy i życzę wielu zadowolonych czytelników :-).