Zabezpieczanie, digitalizacja i udostępnianie materiałów fotograficznych w zbiorach archiwów, bibliotek i muzeów
14 października w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbyło się sympozjum ?Zabezpieczanie, digitalizacja i udostępnianie materiałów fotograficznych w zbiorach archiwów, bibliotek i muzeów? zorganizowane przez Archiwum Państwowe w Krakowie w ramach programu SEPIA ? Safeguarding European Photographic Images for Access (Program ds. Ochrony i Udostępniania Europejskich Zbiorów Fotografii). Program został powołany w 1999 roku przez ECPA ? European Commission on Preservation and Access (Europejska Komisja Zabezpieczania i Dostępu do Zbiorów). Jego celem jest realizowanie działań związanych z konserwacją oraz digitalizacją zbiorów fotografii historycznych jak również zdefiniowanie roli nowych technologii w zarządzaniu tymi zbiorami. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie http://www.knaw.nl/ecpa/sepia.
Uczestników sympozjum powitali Prof. dr hab. Daria Nałęcz (Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych) oraz Dr Sławomir Radoń (Dyrektor Archiwum Państwowego w Krakowie). Głównymi problemami poruszanymi w wygłaszanych referatach były:
-
specyfika materiałów fotograficznych (historia fotografii, identyfikacja technik fotograficznych, identyfikacja uszkodzeń)
-
zabezpieczanie materiałów fotograficznych (profilaktyka, warunki klimatyczne, przechowywanie, opakowanie, użytkowanie, trwałość fotografii, duplikowanie)
-
digitalizacja (planowanie projektu, cele, kryteria selekcji, techniczne specyfikacje, skanowanie, kontrola jakości, poprawa jakości obrazu w stosunku do oryginału ? tak czy nie?)
-
zarządzanie zbiorami fotograficznymi (kolekcje fotograficzne, oczekiwania petentów, przechowywanie i eksponowanie materiałów fotograficznych na wystawach, digitalizacja jako jedna z opcji w zarządzaniu zasobem)
W sympozjum wzięło udział około 150 uczestników, przedstawicieli archiwów, bibliotek i muzeów. Organizatorzy przygotowali dla uczestników sympozjum wiele ciekawych materiałów konferencyjnych miedzy innymi przetłumaczony na język polski, jak dotąd jedyny podręcznik poruszający tematykę digitalizacji materiałów fotograficznych zatytułowany ?Obrazowanie cyfrowe zbiorów fotograficznych ? fundamenty standardów technicznych?. Został on przygotowany przez Rochester Institute of Technology w USA a przekład na język polski został sfinansowany przez Program Unii Europejskiej Kultura 2000.